ВО ІМ'Я ТВОЄ

Штрихи до портрета

Анна Карванська-Байляк - з дому Телятинська, підпільні псевдоніми «Лі-сова» і «Рома» - народилася 1 січня 1924 року в Буховичах у Мостиському повіті на Львівщині.
Батьки Микола і Марія Телятинські були селянами. Окрім Анни привели вони на світ ще семеро молодших дітей - п’ятьох синів та дві доні. Іван, Микола і Павло загинули у визвольній борні. Роман і Зеновій та Емілія і Дарія розділили з батьками скитальську долю на дорогах від Галичини до Сибіру.
За перших совітів Анна почала навчання у гімназії в Перемишлі, невдовзі продовжила його у Мостиськах. Батьки виховували дітей в любові до Бога, сім’ї, рідної землі, до України. Патріотизм і традиції визвольних змагань лягли в основу світобачення й Анни. Природним, отож, здається її вхід на стежку організованого національного життя, у ряди ОУН: спершу юначкою, опісля активісткою. Пройшла кілька ідеологічних і санітарних вишкільних курсів. За дорученням Українського Допомогового Комітету засновувала й вела садочки для українських дітей. Працювала в Українському Червоному Хресті, була районовою. організувала мережу клітин УЧХ на Мостищині та на Перемищині у ІІ-му Районі Надрайону «Холодний Яр». Від розпуску УЧХ діяла при відділах Української Повстанської Армії «Бурлаки» і «Громенка».

Після легалізації вела у Кракові зв’язковий пункт для кур’єрів ОУН. 12 травня 1947 року була заарештована і 21 травня 1948 року засуджена військовим судом у Ряшеві на 14 років ув'язнення. У тюрмах Ряшева, Тарнова, Грудзьондза і Фордону перебувала сім років. 12 червня 1954 року вийшла на волю. До 1965 мешкала у Вроцлаві, тепер живе у Сполучених Штатах Америки.
--------------------------------------
«- Чуєш, брате мій? Вони приходять. Во ім'я Твоє ідуть – Україно». Хто приходить? На сторінки книжки "Во ім'я Твоє" Анна Карванська-Байляк прикликає тих, хто у захист права українців на материзну, приносив своє серце. Це інтимна розповідь про приреченість жіночої долі, детермінантом якої є всеохопна вірність: сім'ї, Церкві, рідній землі, народові. За вірністю мережиться все життя Анни. Вірність лягає в основу її світобачення, є з нею на підпільних стежках, коли організує клітини УЧХ на Мостищині і Перемищині, а опісля в пору служби при відділах УПА "Бурлаки" і "Громенка". Такої особистої і водночас з вагою документу розповіді про долю українських жінок у тюрмах Кракова, Ряшева, Тарнова, Грудзьондза, Фордоку ані мемуарна, ні художня література досі не знала. Сторінки цієї книжки містять потужну силу правди, якій кориться кожен, хто вразливий серцем.

Роман Галан
ФРАГМЕНТИ З ТВОРУ:

Спогади з дитинства
Підпілля
Холодний Яр
У тенетах UB
Закерзоння на долоні